"2HOME NIERUCHOMOŚCI"

Tarnów
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jaka jest sytuacja na rynku nieruchomości? Dwa słowa o nieruchomościach

Autor: "2Home Nieruchomości", publikacja: 2023-02-06

Zewsząd słychać: „nieruchomości poszły do góry”, „inflacja”, „brak dostępności kredytów”, „rynek kupującego”. Ale co to właściwie oznacza dla sprzedających? Stabilny rynek nieruchomości, który znaliśmy, bezpowrotnie minął. Ludzi nie stać na rosnące rachunki, spłacanie kredytów, nie mówiąc już o zakupie nieruchomości. W związku z tym sprzedać nieruchomość jest dziś bardzo trudno – pojawia się mnóstwo ofert, ale kupujących brakuje.

2Home Nieruchomości – widok biura

Jak w takim razie zabrać się za sprzedaż nieruchomości?

Najważniejsza jest weryfikacja i wybór pośrednika, który rozumie dzisiejszy rynek nieruchomości, swobodnie w nim się porusza i potrafi zająć się sprzedażą w najlepszy możliwy sposób. Po czym można go poznać? Skuteczny agent nieruchomości to agent maksymalnie zaangażowany w twoją sprawę, czyli taki, który pracuje na umowach opartych na zasadach wyłączności.

Z pewnością najpierw trzeba sprostować błędne założenie, że umowa otwarta otwiera drogę do sprzedaży, a umowa na wyłączność ją zamyka. Według niezależnych statystyk i analiz skuteczność sprzedaży na „wyłączności” to ok. 89-98%. Dla porównania, umowy otwarte to zaledwie ok. 4-9%.

Panuje przekonanie, że jeżeli powierza się swoją nieruchomość kilku agencjom na umowie otwartej, zwiększa się szansę na jej sprzedaż. Nic bardziej mylnego. Pojawia się wtedy chaos informacyjny – na umowie otwartej nie ujawnia się dokładnego adresu, nie inwestuje się w atrakcyjne przygotowanie oferty i nie promuje się nieruchomości na wszystkich dostępnych portalach z prostego powodu. Jeśli jeden agent ma świadomość, że w każdej chwili może sprzedać to ktoś inny, nie może zaangażować wszystkich swoich sił i środków. Jego celem jest sprzedanie jakiejkolwiek nieruchomości ze swojej „bazy”, a nie – konkretnie tej naszej. Tego rodzaju metody na szczęście przechodzą do lamusa. Dzisiejszy rynek wymaga czegoś więcej.

Jakimi metodami powinien posługiwać się skuteczny pośrednik?

Kierując się wyborem osoby, której powierzymy swój los i majątek, powinniśmy sprawdzić, czy spełni następujące zadania:

  • Analiza stanu prawnego nieruchomości (księga wieczysta, wypis z rejestru gruntów, akty nabycia itp.), by jak najbezpieczniej doprowadzić obie strony transakcji do szczęśliwego finału.
  • Zadbanie o jak najlepsze zaprezentowanie naszej nieruchomości oraz pomoc w wyeksponowaniu jej atutów (aranżacja pomieszczeń, sesja zdjęciowa, dron, rzuty nieruchomości), by to właśnie ona wyróżniała się na tle innych ofert.
  • Oszacowanie ceny rynkowej, przeprowadzenie prezentacji i negocjacja dla sprzedającego najwyższej możliwej ceny.
  • Sporządzenie umowy przedwstępnej, zgromadzenie dokumentacji do aktu notarialnego i pomoc w przekazaniu nieruchomości nowemu nabywcy.

Niezobowiązujące spotkanie i zweryfikowanie tego, co agent ma nam do zaproponowania jest ważnym, jeśli nie najważniejszym krokiem do sprzedaży nieruchomości. Mądry wybór jednego agenta będzie rzutował na późniejszy sukces w sprzedaży. Tak jak nie wybieramy trzech fryzjerów do obcięcia włosów ani trzech mechaników do naprawy zepsutego sprzęgła, tak absurdalne jest powierzenie sprzedaży kilku agentom naraz. Wybierając jedną zaangażowaną osobę, która będzie działać wyłącznie w twoim interesie, od samego początku dajesz swojej nieruchomości maksymalną szansę na korzystną sprzedaż.

Popularne dziś hasło: „Nie daj się oszukać” dotyczy także branży nieruchomości. Dzięki świadomości tego, jaką wartość i jakość powinien nieść dobry agent nieruchomości, łatwiej będzie nam ustrzec się przed efektami niekorzystnej współpracy – wiecznym „wystawianiem” nieruchomości, zamiast jej sprzedaniem.

Oblicz ratę kredytu: Kalkulator kredytu hipotecznego
Sprzedaż mieszkania - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 9 686 Specjalistów od Sprzedaży Nieruchomości najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o sprzedaży nieruchomości